Melatonin doprinosi i ublažavanju subjektivnih osjećaja povezanih s promjenom vremenskih zona pri putovanju zrakoplovom (jet lag).
Dr. Theiss Melatonin sprej za skraćivanje vremena za uspavljivanje: 2 prskanja otprilike 30 minuta prije spavanja direktno u usta (2 prskanja = 1 mg melatonina). Koristan učinak postiže se uzimanjem 1 mg melatonina kratko prije spavanja. Apsolutni mrak na mjestu za spavanje dodatni je faktor koji može pozitivno utjecati na kvalitetu sna.
Za jet lag: 1 prskanje direktno u usta prije spavanja. Koristan učinak postiže se minimalnim unosom 0,5 mg melatonina (= 1 prskanje) prije spavanja prvog dana putovanja. Te sljedećih nekoliko dana po dolasku na odredište.
Preporučene dnevne doze ne smiju se prekoračiti. Dodatak prehrani nije nadomjestak ili zamjena uravnoteženoj prehrani. Važno je pridržavati se uravnotežene i raznovrsne prehrane i zdravog načina života. Prekomjerno konzumiranje može imati laksativni učinak. Osobe koje uzimaju lijekove trebaju se prije uzimanja posavjetovati s liječnikom.
Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama. Uzimajte samo prije spavanja, a ne prije uporabe strojeva ili vožnje automobila. Nemojte uzimati s alkoholom.
Samo za odrasle. Sardži 10,5 % vol. alkohola.
Pogodno za vegane.
Ne sadrži šećer.
Ugodnog okusa mente i limuna.
Sadržaj 30 ml za 110 dana!
Na koji način djeluje melatonin?
Učinci melatonina ovise o lokalizaciji i vrsti melatoninskih receptora. Melatoninski receptori su pronađeni u nekoliko središnjih, ali i perifernih tkiva, uključujući srce i arterije, nadbubrežnu žlijezdu i bubrege, pluća i jetra, žučni mjehur, tanko crijevo, adipocite, jajnike, maternicu i dojke, prostatu i kožu, a također su uočeni u T i B limfocitima.
Da ne ulazimo u prevelike detalje o receptorima u sljedećih nekoliko paragrafa objasnit ćemo učinke melatonina.
Fiziološki učinci
Melatonin regulira cirkadijalni ritam kao što su ritam buđenja i spavanja, neuroendokrini ritam i tjelesni temperaturni ciklus aktivacijom MT1 i MT2 receptora, koji su podskupina ML1 receptora.
Uzimanje melatonina potiče umor i pospanost, a poremećeni cirkadijalni ritmovi povezani su s poremećajem spavanja i narušenim zdravljem. Djeca s višestrukim razvojnim, neuropsihijatrijskim i zdravstvenim poteškoćama često ukazuju na nedostatak melatonina. Kada se cirkadijalni ritmovi obnove, može doći do poboljšanja ponašanja, raspoloženja, razvoja, intelektualne funkcije, zdravlja pa čak i kontrole epileptičkih napadaja. Čini se da je melatonin uključen u rani fetalni razvoj s izravnim učincima na posteljicu i neurološki razvoj djeteta, a također igra ulogu u uspostavljanju dnevnih ritmova i sinkronizaciji fetalnog biološkog sata.
Osim dobro poznate uloge u regulaciji sna i budnosti, melatonin se smatra endogenim sinkronizatorom i kronobiotskom molekulom – tvari koja upravlja biološkim satom.
Uključen je u autonomnu kardiovaskularnu regulaciju i krvni tlak te regulaciju imunosnog sustava, ali i razne fiziološke funkcije kao što su funkcije mrežnice, detoksikacija slobodnih radikala i antioksidativno djelovanje preko M3 receptora koje štiti mozak od oksidativnog stresa.
Antioksidativno djelovanje melatonina štiti i gastrointestinalni sustav od ulceracija smanjenjem lučenja klorovodične kiseline i oksidativnih učinaka žučnih kiselina na crijevni epitel te povećanjem lučenja bikarbonata u sluznici dvanaesnika kroz djelovanje na MT2 receptore.
Recenzije
Poništi filtereJoš nema recenzija.