Moringa oleifera je stablo, porijeklom iz Indije. Dokazano je da pomaže u održavanju normalne razine glukoze u krvi.
Moringa ima lišće bogato proteinima i vlaknima.
Moringa se koristi za probavne probleme jer potiče zdravlje probavnog trakta zbog visokog sadržaja prehrambenih vlakana.
Bogata hranjiva vrijednost moringe
Iako se prah moringe od davnina jako cijeni u medicini, njezina blagotvorna svojstva kod nas su tek odnedavno prepoznata. Svi dijelovi biljke prave su hranjive bombe. Izvor je više od 90 nutritivnih sastojaka i 45 antioksidansa, bogat je biljni izvor željeza, a ujedno obiluje važnim mineralima (kao što su kalij, magnezij, cink i bakar) i vitaminima (A, B1, B2, B3 i E). Uz to, u svojoj strukturi nudi bogatu i iznimno rijetku kombinaciju zeatina, kvercetina, beta-sitosterola, kafeoilkviničnu kiselinu i kaempferol.
S obzirom na nutritivno bogatstvo moringe, njezina primjena preporučuje se kao podrška prehrani u mnogim stanjima organizma.
Brojne ljekovite značajke moringe
Moringa se tradicionalno koristila u liječenju ili prevenciji brojnih bolesti, a u novije vrijeme i znanstvena istraživanja sve više govore u prilog njezinim ljekovitim značajkama.
Iako se u tradicionalnoj medinici moringa stoljećima upotrebljavala umjesto antibiotika, znanstveni dokazi za to postoje tek od kasnih četrdesetih godina prošloga stoljeća. Istraživanja su provedena uglavnom u istočnim zemljama, zbog čega su zapadna medicina i farmaceutska industrija u velikoj mjeri ostale u neznanju o djelotvornim svojstva moringe. No, danas je ipak top biljka u kategoriji takozvanih superfood namirnica (superhrana). Indijski znanstvenici identificirali su pterigospermin kao aktivnu tvar u moringi zaslužnu za njezino antibakterijsko djelovanje. Nakon konzumacije, pterigospermin se razgrađuje u dva zasebna benzilna izotiocijanata, tvari s poznatim antimikrobnim svojstvima. Istraživanja su pokazala da sok lista moringe može biti osobito djelotvoran protiv bakterije Pseudomonas aeruginosa, koja može uzrokovati bolesti kod životinja i ljudi. Ova bakterija obično se razmnoži i izazove upalu u prethodno oštećenim tkivima ili u slučaju oslabljena imunosnog sustava.
Daljnja istraživanja dokazala su da moringa sadrži jedinstvene spojeve i potiče mehanizme koji pomažu čišćenju jetre od toksina, pa čak i popravljaju štetu koju su uzrokovali. Ova biljka sadrži i dobro poznatu djelatnu tvar silimarin, flavonoid koji smanjuje utjecaj toksina na jetru, poboljšavajući njezinu otpornost. Uz to, štiti jetru od toksičnih utjecaja soli i rijetkih teških metala (kao što su cerij, praseodimij i indij), za koje se zna da uzrokuju degeneraciju jetre, te potiče oslobađanje tih otrovnih spojeva iz tijela na puno brži način.
Sastav:
Recenzije
Poništi filtereJoš nema recenzija.