Probiotic FEMME – formula s bakterijama mliječne kiseline, osmišljena za žene.
U rodnici su stalno prisutne brojne bakterije i drugi mikroorganizmi koji osiguravaju optimalni kiseli pH (između 3,5 i 4,5) u vaginalnom okruženju. Vaginalnu floru najčešće tvore laktobacili (Lactobacillus), odnosno bakterije mliječne kiseline.
Proizvod Probiotic FEMME – za žene, robne marke Neovital Health, sadrži 2 kolonije bakterija mliječne kiseline, naime:
Odličan izbor za sve žene – za optimalnu potporu tijelu.
Značajke i prednosti proizvoda Probiotic FEMME – za žene:
- sadrži jedinstveni spoj VGA-1, koji kombinira 2 kolonije laktobakterija,
- kapsule sa sporim otpuštanjem omogućuju aktivnim sastojcima da dođu do donjih dijelova probavnog sustava, čime osiguravaju bolju apsorpciju,
- pakiranje je dovoljno za 15 dana redovite uporabe,
- formula bez glutena i laktoze.
Preporučena dnevna doza: Progutajte 1 kapsulu Probiotic FEMME na dan s dovoljno tekućine.
Upozorenje: Preporučene dnevne količine, odnosno doze ne smiju se prekoračiti. Dodatak prehrani nije zamjena za uravnoteženu i raznoliku prehranu te zdrav način života. Čuvati od dohvata male djece! Prekomjerna konzumacija može imati laksativni učinak. Sadrži sladilo. Čuvati na suhom i hladnom mjestu, na temperaturi do 25 °C.
Potencijalne zdravstvene koristi i koristi
L. rhamnosus ima brojne potencijalne koristi i koristi za vaš probavni sustav, kao i druga područja zdravlja.
1. Može spriječiti i liječiti proljev
Proljev je uobičajeno pitanje koje ponekad uzrokuje bakterijska infekcija.
U većini situacija proljev je relativno bezopasan. Međutim, uporni proljev može uzrokovati gubitak tekućine, što može dovesti do dehidracije.
Studije pokazuju da L. rhamnosus može pomoći u prevenciji ili liječenju različitih vrsta proljeva.
Na primjer, L. rhamnosus može zaštititi od proljeva povezanog s antibioticima. Antibiotici mogu poremetiti mikrobiotu, što može rezultirati probavnim simptomima poput proljeva (10, 11).
Primjerice, pregledom 12 studija na 1,499 osoba utvrđeno je da suplementacija specifičnim sojem zvanim L. rhamnosus GG smanjuje rizik od proljeva povezanog s antibioticima sa 22.4% na 12.3% (12).
Osim toga, uzimanje probiotika tijekom i nakon upotrebe antibiotika može vam pomoći obnavljati zdrave bakterije u crijevima, jer ih antibiotici često ubijaju zajedno sa štetnim bakterijama.
Štoviše, L. rhamnosus može zaštititi od raznih drugih vrsta proljeva, poput putničkog proljeva, akutne vodene proljeva i akutnog proljeva povezanog s gastroenteritisom (13, 14, 15).
2. Može ublažiti IBS simptome
Sindrom iritabilnog crijeva (IBS) utječe na 9–23% odraslih osoba širom svijeta (16).
Iako je njegov uzrok nepoznat, IBS izaziva neugodne simptome, poput nadubljenja, bolova u trbuhu i neobičnih pokreta crijeva (16).
Zanimljivo je da postoji veza između IBS-a i promjena u prirodnoj flori crijeva u tijelu.
Na primjer, osobe s IBS-om mogu imati manje bakterija laktobacila i bifidobakterija, ali više potencijalno štetnih Clostridium, Streptococcus i E. coli (17, 18).
Ljudske studije primjećuju da hrana ili dodaci bogati laktobacilima mogu ublažiti uobičajene simptome IBS-a, poput bolova u trbuhu (19, 20, 21).
Uz to, ispitivanja na životinjama otkrila su da sojevi L. rhamnosus mogu ojačati crijevne barijere, što može pomoći u ublažavanju simptoma IBS-a (22).
Međutim, prije nego što se daju preporuke, potrebno je više istraživanja na ljudima.
3. Pomaže zdravlje crijeva
Kao i druge probiotske bakterije, L. rhamnosus je izvrstan za vaše probavno zdravlje.
Pripada porodici Lactobacillus, koja proizvodi mliječnu kiselinu. Mliječna kiselina pomaže u sprječavanju preživljavanja potencijalno štetnih bakterija u vašem probavnom traktu.
Na primjer, L. rhamnosus može spriječiti Candida albicans, vrstu štetnih bakterija, da koloniziraju vaše crijevne stjenke (23).
L. rhamnosus ne samo da sprečava kolonizaciju loših bakterija, nego također potiče rast korisnih bakterija, kao što su bakteroidi, klostridije i bifidobakterije (24).
Štoviše, L. rhamnosus pomaže povećati proizvodnju masnih kiselina kratkih lanaca (SCFA), poput acetata, propionata i butirata (25).
SCFA nastaju kada vaše zdrave bakterije iz crijeva fermentiraju vlakna u vašem probavnom traktu. Oni su izvor ishrane za stanice koje oblažu debelo crijevo (26).
Pored toga, studije povezuju SCFA s različitim prednostima, uključujući zaštitu od raka debelog crijeva, gubitak težine i niže razine šećera u krvi (27, 28, 29).
4. Može zaštititi od šupljina
Zubne šupljine su česta pojava, posebno kod djece (30).
Formiraju ih štetne bakterije u ustima. Ove bakterije stvaraju kiseline koje razgrađuju vaš caklinu ili vanjski sloj zuba (31).
Probiotske bakterije poput L. rhamnosus imaju antimikrobna svojstva koja mogu pomoći u borbi protiv tih štetnih bakterija (32).
U jednom istraživanju 594 djece je dobivalo ili redovito mlijeko ili mlijeko koje sadrži L. rhamnosus GG tijekom 5 dana u tjednu. Nakon 7 mjeseci, djeca iz skupine probiotika imala su manje šupljina i manji broj potencijalno štetnih bakterija od djece iz skupine redovitih mlijeka (33).
Druga studija sa 108 adolescenata otkrila je da uzimanje pastila koja sadrži probiotske bakterije – uključujući L. rhamnosus GG – značajno smanjuje rast bakterija i upalu desni u odnosu na placebo (34).
U skladu s tim, prije izrade preporuka potrebno je više ljudskih studija.
5. Može pomoći u sprečavanju UTI-a
Infekcija mokraćnog sustava (UTI) je infekcija koja se može dogoditi bilo gdje duž vašeg mokraćnog sustava, uključujući bubrege, mjehur i uretru.
Mnogo je češći kod žena i obično ga uzrokuju dva soja bakterija – Escherichia coli (E. coli) i Staphylococcus saprophyticus (35, 36).
Neke studije pokazuju da probiotske bakterije, uključujući određene sojeve L. rhamnosus, mogu spriječiti UTI-ove ubijanjem štetnih bakterija i obnavljanjem vaginalne flore.
Na primjer, analiza od 5 studija na 294 žene otkrila je da je nekoliko bakterija Lactobacillus, uključujući L. rhamnosus, sigurno i učinkovito u sprečavanju UTI (37).
Ostale studije otkrile su da je soj L. rhamnosus GR1 – dan oralno ili intravaginalno – bio posebno učinkovit u ubijanju štetnih bakterija u mokraćnim putevima (38, 39).
Međutim, ne mogu svi sojevi L. rhamnosus pomoći u liječenju UTI. Na primjer, sojevi L. rhamnosus GG ne priklapaju se dobro na stijenke vagine i možda nisu učinkoviti (40).
Iako su ovi nalazi obećavajući, potrebno je još ljudskog istraživanja.
6-10. Ostale potencijalne prednosti
L. rhamnosus je povezan s nekoliko drugih potencijalnih zdravstvenih koristi. Međutim, ta svojstva potkrepljuju manje ili slabije studije:
- Može promicati gubitak kilograma L. rhamnosus može suzbiti apetit i žudnju za hranom, posebno kod žena (41, 42).
- Može povećati osjetljivost na inzulin. Studije na životinjama pokazuju da nekoliko sojeva L. rhamnosus može poboljšati osjetljivost na inzulin i kontrolu šećera u krvi (43, 44, 45, 46).
- Može smanjiti kolesterol u krvi. Jedno istraživanje miša otkrilo je da L. rhamnosus snižava razinu kolesterola u krvi i ima sličan učinak na metabolizam kolesterola kao statini, klasa lijekova koji pomažu u liječenju visokog kolesterola (47).
- Može se boriti protiv alergija. Sojevi L. rhamnosus mogu pomoći u sprečavanju ili ublažavanju simptoma alergije promičući rast prijateljskih bakterija u crijevima i suzbijajući rast štetnih bakterija (48, 49, 50).
- Može pomoći u liječenju akni. U maloj studiji na 20 odraslih osoba uzimanje dodatka L. rhamnosus SP1 pomoglo je smanjenju pojave akni (51).
Recenzije
Poništi filtereJoš nema recenzija.